sivilce.com.tr
Sivilce

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarSivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer; Sivilce kişide sosyal yaşamı etkileyen ve özgüveni azaltabilen bir cilt sorunudur. Yalnızca ergenlik çağında değil her yaş grubunda ve her iki cinste de ortaya çıkabilir. Daha çok yüz, boyun ve sırt bölgesinde oluşum gösteren sivilcelerden kurtulabilmek için ilk olarak sivilcenin neden çıktığı tespit edilmelidir. Özellikle ergenlik dönemi, kullanılan kozmetik ürünler, stres ve beslenme alışkanlıkları sivilce oluşumuna neden olabilir. Uygulanacak basit yöntemler ile sivilcelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Ciltte oluşan salgıları aktif hale getirebilmek için gözeneklerin içindeki siyah noktaların temizlenmesi gerekir. Cildi siyah noktalardan arındırmak için haftada en 2-3 defa buhar banyosu uygulanmalıdır. Ufak bir tencereye su koyarak kaynatılmalı ve oluşan buhara yüz tutulmalıdır. Buhar banyosu sayesinde cilt yumuşayacak siyah noktalar daha kolay temizlenecektir.

Özellikle iltihaplı sivilcelere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Sivilcelerden bir an önce kurtulmak için kişi el ile sivilceye müdahalede bulunabilmekte ve bu nedenle sivilce tedavisi çok daha zor olabilmektedir. Sivilcelere yapılan el ile müdahale sonucu sivilce yerlerinde kalıcı izler de kalabilir. Kişi sivilceden kurtulabilmek için kendine en az 1 hafta süre vermelidir. Eğer bu 1 hafta süre içinde tüm müdahalelere rağmen sivilce geçmemişse uzman bir doktora ya da güzellik uzmanına başvurmakta yarar vardır.

Karbonat sivilce ile mücadele etmek için etkili olabilir. Karbonatın cildi temizleme ve sivilce oluşumuna neden olan ölü hücreleri yok etme gibi bir özelliği vardır. Ayrıca büyük ve iltihaplı sivilceler üzerinde kurutucu bir etki sağlar. Cilde zarar vermemek için abartılı bir şekilde kullanılmamalıdır.

Narenciye suları asitli özellikleri nedeni ile sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırmakta etkilidir. Örneğin limon ya da greyfurt suyu sivilce ve etrafına sürülerek bir süre beklenir ve ılık su ile temizlenir. Bu uygulama düzenli yapıldığı takdirde kısa zamanda sivilceler kurumaya başlayacaktır.

Sivilceleri geçirme yollarından biri, cildin yeteri kadar temiz olmasını sağlamaktır. Cildin temizliğini sağlayabilmek için doğal sabunlardan yardım alınabilir. Ciltte oluşan sivilceler için en ideal sabun kayısı içerikli sabunlardır. Kayısı sabunları ciltte var olan sivilcelerin küçülmesini, dolayısı ile yok olmasını sağlayabilir.

Sivilce Nasıl Geçer

.

Sivilceden kurtulmak için; her gece yatmadan önce mutlaka cilde bakım uygulamak gerekir. Çünkü cildin kendini gece yenileme özelliği vardır. Elma sirkesi kullanarak cilt gece yatmadan önce temizlenirse, kısa zamanda sivilcelerin yoğunluğu azalacaktır.

Sivilceler için etkili bir başka yöntem de limon kolonyası; Limon kolonyası bebek için kullanılan pudra uygun bir kabın içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve ciltte bulunan sivilcelerin üzerine sürülür. Bu karışım ciltte sabaha kadar bekletilmelidir. Bu uygulama sayesinde sivilcelerin söndüğünü fark edeceksiniz.

Sivilcelere karşı kuru maya; bir miktar su ve maya uygun bir kasede karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Elde edilen karışım masaj yaparak sivilce bulunan alanlara sürülür. Ortalama 15-20 dakika bekletildikten sonra ciltten arındırılır. Maya sivilcelerin küçülmesini ve birkaç uygulamadan sonra yok olmasını sağlayacaktır.

Yulaf maskesi yine sivilceleri geçirmek için etkili bir uygulamadır. Yulaf maskesi ciltteki fazla yağı alarak gözeneklerin temizlenmesini nefes almasını sağlar. Yine büyük ve iltihaplı sivilcelere uygulandığında kurumalarını sağlar. Yulaf maskesi için bir miktar yulafa azar azar su ilave edilir ve krem kıvamına getirilir. Ardından bütün yüze düzgünce sürülerek yarım saat kadar bekletilir. Maske ciltte kurudukça gerginlik hissi yaratacaktır. Maskeyi ciltten arındırmak için ılık su kullanılmalıdır.

Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

  • Eğer cilt yapısı sivilceye eğilimli ise mutlaka yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Asit ve yağ içeren besinler sivilce oluşumunu arttırabilir.
  • Ergenlik döneminde açığa çıkan sivilceler tedavi ile giderilebilir. Ancak tedavi mutlaka bir uzman doktor kontrolü altında gerçekleşmelidir.
  • Ergenlik çağını aşan ve 30'lu yaşlara ulaşan bir kişi hala sivilceye maruz kalıyorsa genetik bir hastalık söz konusu olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Bayanlarda bir takım kadın hastalıkları sivilce oluşumuna yol açabilir ve ilaç tedavisi ile sorun giderilebilir.
  • Sivilcelerden kurtulmak için bazen doğal yollar yetersiz olabilir. Doktora başvurarak doktorun tavsiye ettiği krem ve ilaçlardan yararlanmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 24.01.2014 10:57:58

Sivilce Nasıl Geçer Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Sivilce Nasıl Geçer"

irem yebrem

Ben irem artık sivicelerden bıktım öle kolay bir maske yöntemi lazım

2015-06-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Simsim

Bana acil bir yöntem lazım ne yapabilirim?

2014-06-20

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sivilce Losyonu

Sivilce losyonu, Sivilce losyonunun etken maddesi sodyum sülfasetamid maddesidir. Sivilce losyonu kişide bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir ilaçtır. Bakteriyel bir ilaç olma özelliğine sahiptir. Gene...

Ballı Sivilce Maskesi

Ballı sivilce maskesi, Bal maskesi pek çok doğal cilt bakımı maskeleri de temel malzeme arasında yer alan balon bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi nemlendirici ve iltihabı önlemesi özellikle ve vitaminleri bakımın...

Sivilce Kürü

Sivilce Kürü, sivilce özellikle cilt yüzeyinde ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlamış ve her yaş dönemi aralığında pek çok sebepten yeniden çıkan bir cilt sorunudur. Sivilceleri cilt yüzeyinden temizlemek ve arındırmak için ma...

Limon Suyu Sivilce

Limon Suyu Sivilce, Günlük hayatın yorgunluğunun yanı sıra cildimizde farklı içsel ve dışsal nedenlere bağlı olarak çok fazla sorun yaşanmaktadır. Cildin yağlanması kir ve hava kirliliği, bunların yanı sıra beslenme alışkanlıkları...

Limon Sivilce

Limon Sivilce, Doğal bir şifa kaynağı olan limon içeriği sayesinde cilt için oldukça faydalı bir besindir. Besin olarak kullanılan limon aynı zamanda cilt için doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir. Ayrıca karaciğerin...

Sivilce Kızarıklığı

Sivilce kızarıklığı, ciltte meydana gelen sivilceler bazen geçse de arkasında bıraktığı kızarıklık kalıcı olabilir. Sivilce ciltte en fazla görülen problemlerin başında gelir. Daha çok ergenlik döneminde rastlanan sivilceler her y...

İbrahim Saraçoğlu Sivilce

İbrahim Saraçoğlu sivilce, ergenlikle başlayan, hatta ileri ki yaşlarda da tekrar ortaya çıkabilen sivilceler; neredeyse hepimizin güzelliğini gölgeleyen kâbusu olmuştur. Ergenlik döneminde hormanların değişmesi ile, cildin fazla...

Sivilce İzleri İçin Maske

Sivilce izleri için maske: Akne, siyah nokta, sivilce ve izleri birçok bayanın cilt bakımında baş edemediği sorunların başında gelmektedir.  Bu sebepten yüz temizliğini aksatmadan her gün yapmalıyız. Bu sayede cildin yenilenme sür...

Aspirinli Sivilce Maskesi

Aspirinli sivilce maskesi, tedavisi bilenler mutlaka biliyordur ama çokta bilinen bir yöntem değildir. Bazılarının başı sivilcelerle derttedir. Sadece ergenlik döneminde başlayıp biten değil cildi sorunlu veya problemli ise ömür b...

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer, Sivilce tıp alanında akne özellikle de yağ bezelerinin oldukça fazla bulunduğu göğüs, yüz ve sırt bölgelerinde oluşan ve yalnızca androjen hormonunun oldukça çok salgılandığı ergenlik döneminde değ...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Sivilce, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Eylül - 2017